با این داروها آستانه تحمل خود را می کشی!


گروه زندگی ارنا – حتما نام داروهای بدون نسخه را شنیده اید. داروهایی که می توان آنها را بدون نسخه از داروخانه تهیه کرد. بیشتر مسکن ها جزو این دسته از داروها هستند. بیشترین فروش در داروخانه های بدون نسخه مربوط به مسکن ها است. وقتی مردم به درد می آیند، به دنبال راهی برای تسکین آن می گردند. با توجه به شواهد می توان گفت اولین انتخاب در ایران برای تسکین و کنترل درد، استفاده از مسکن ها است. ایرانی ها معمولا حداقل یک نوع مسکن در خانه دارند. انواع مختلف NSAID ها مانند استامینوفن، ایبوپروفن، مفنامیک اسید و دیکلوفناک کاربردهای متفاوتی دارند که به عهده پزشک است. وقتی مسکن‌های بدون نسخه مصرف می‌کنیم، بدن خود را مقاوم می‌کنیم و آستانه تحمل خود را پایین می‌آوریم. بسته به نوع و شدت درد باید مسکن های مناسب تجویز شود، در غیر این صورت استفاده از داروهای نامناسب قطعا برای بدن مشکل ایجاد می کند. دکتر ایرج خسرونیه، رئیس طب جامع متخصصین داخلی ایران وی در گفتگو با ارنازادزه از آستانه تحمل درد و ارتباط آن با شیوع مسکن های قوی خبر داد. اگر می خواهید در مورد آستانه تحمل درد خود و عوامل موثر بر آن بیشتر بدانید، این بحث را بخوانید.

با این داروها آستانه تحمل خود را می کشی!

آقای دکتر بدن انسان چگونه با درد کنار می آید؟

مراکزی در مغز انسان وجود دارد که شروع درد را تا حدی تحمل می کند و سپس با مسکن های بسیار ضعیف می توان آن را تسکین داد. این مراکز بیشتر در نخاع و مدولا قرار دارند. اگر درد تدریجی، قوی، مداوم و مزمن شود، ممکن است به این داروهای ضعیف پاسخ ندهد و باید از داروهای مخدر یا قوی استفاده کنیم که این مراکز درد را از بین می‌برند یا خاموش می‌کنند تا بتوانیم درد را تحمل کنیم و در واقع احساس نکنیم. آی تی. درد.

آیا شیوع مسکن های قوی آستانه تحمل درد را مختل می کند؟ شایع ترین عوارض استفاده بی رویه از مسکن ها چیست؟

افرادی که بدون نسخه برای تسکین درد خود از مسکن های قوی استفاده می کنند معتاد می شوند و کم کم دیگر مراکز درد به این میزان دارو پاسخ نمی دهند. مانند معتادان متجاهر که در ابتدا با مقدار بسیار کمی دارو حالت شادی پیدا می کنند و باید به تدریج مقدار آن را افزایش دهند، رابطه بین مسکن ها و آستانه تحمل درد نیز به همین صورت است. در ابتدا با مقدار بسیار کمی مسکن (دوز کم) کار می کند، اما کم کم بدن به آن عادت می کند و باید مقدار بیشتری مصرف کند. مصرف خودسرانه مسکن قطعا عوارضی برای قسمت های مختلف بدن دارد که شایع ترین عارضه آن خونریزی در دستگاه گوارش (خونریزی از معده و اثنی عشر) است و حتی در صورت تکرار منجر به بستری شدن در بیمارستان و مرگ می شود. باید سعی کنیم کمی در مقابل درد مقاومت کنیم و بدون نسخه مسکن مصرف نکنیم.

با این داروها آستانه تحمل خود را می کشی!

چه چیزهایی آستانه تحمل درد شما را کاهش می دهد؟

هرکسی که بتواند درد را تحمل کند می تواند با مقدار کمی دارو تسکین یابد، اما گاهی اوقات افراد ضعیف هستند و به محض احساس کوچکترین دردی از مسکن استفاده می کنند. همین عمل آستانه تحمل درد را کاهش می دهد. از سوی دیگر، درست است که مسکن درد را تسکین می دهد، اما ممکن است برای سایر قسمت های بدن عوارض ایجاد کند.

آیا تغییرات دما بر آستانه تحمل درد تأثیر دارد؟

بله، سرما و گرما تا حدودی بر آستانه تحمل درد شما تأثیر می گذارد. مثلاً اگر فردی آرتروز در ناحیه گردن داشته باشد و باد سردی به گردنش اصابت کند یا در جای سرد باشد، درد شدید می شود. به همین ترتیب، سردرد و سینوزیت به محض وزش باد سرد بدتر می شود.

با این داروها آستانه تحمل خود را می کشی!

تاثیر فشار بر آستانه تحمل درد چیست؟

استرس باعث کاهش آستانه تحمل درد و ناتوانی فرد در تحمل درد می شود. زیرا این تصور را ایجاد می کند که درد در حال بدتر شدن است. این امر باعث می شود که در این مورد از مسکن ها برای کنترل بیشتر درد استفاده شود و عوارض فراوان این مسکن ها در صورت استفاده بدون نسخه اجتناب ناپذیر است. انواع مختلفی از مسکن ها برای افراد بدون نسخه در بازار موجود است. برخی از افراد پس از مصرف مسکن های قوی به مواد مخدر روی می آورند که دیگر اثری ندارند و متاسفانه معتاد می شوند.

و استرس با تأثیری که بر بی خوابی شبانه دارد، آستانه تحمل درد را نیز کاهش می دهد. در واقع اگر استرس نداشته باشیم خواب خوبی خواهیم داشت و تحمل درد برای انسان راحت تر خواهد بود.

آیا حد تحمل درد افراد با یکدیگر متفاوت است؟

بله ۱۰۰% متفاوت است. تحمل درد به عوامل ژنتیکی بستگی دارد. برخی افراد می توانند درد را بدون دارو تحمل کنند. به عنوان مثال می بینیم که برخی افراد در طول زندگی خود هیچ دارویی مصرف نکرده اند. آستانه تحمل درد این افراد قطعا با افرادی که مدام دارو مصرف می کنند متفاوت است. بنابراین در واقع آستانه درد به سیستم عصبی فرد بستگی دارد و خود افراد نقش زیادی در آن ندارند.

با این داروها آستانه تحمل خود را می کشی!

آیا آستانه تحمل درد در مردان و زنان قابل مقایسه است؟

این بستگی به شخص دارد. نمی توان گفت که زنان یا مردان آستانه تحمل درد بالاتری دارند. البته، زنان معمولا آستانه تحمل درد کمتری دارند، به این معنی که با درد سریعتر تحریک می شوند، اما گاهی اوقات برخی از زنان تحمل درد بالایی دارند. بنابراین، به طور کلی، بستگی به شخص دارد. مثلا ممکن است شخصی دستش بشکند و دارویی مصرف نکند، اما فرد حتی درد ضربه را تحمل نکند و شروع به مصرف مسکن کند.

آیا راه حل عملی برای تقویت آستانه تحمل درد وجود دارد؟

معمولا برای تقویت روحی یک فرد لازم است. البته قبلا هم اشاره کردیم که بیشتر ارثی است. برخی خانواده ها درد خود را متفاوت از دیگران تحمل می کنند. این به عادت از دوران کودکی نیز بستگی دارد.

گفته می شود موسیقی و فعالیت های تمدد اعصاب می تواند تحمل افراد را افزایش دهد، آیا کارشناسان این موضوع را تایید می کنند؟

موسیقی حتی بر گیاهان و جانوران نیز تأثیرات مثبتی دارد. در مورد تحمل درد، ممکن است فقط با ایجاد حواس پرتی از درد، کمی کمک کند، اما نمی توان گفت که آستانه تحمل درد را خیلی تغییر می دهد.

آستانه تحمل درد در طول روز و شب متفاوت است؟

آستانه تحمل درد در شب با روز متفاوت است. افراد بیشتر دردها را در شب بیشتر احساس می کنند، بنابراین می توان گفت آستانه تحمل درد افراد در شب کمتر است.