باکتری معده یا هلیکوباکتر پیلوری و درمان تغذیه ای


برخی از مواد مغذی که ممکن است به درمان عفونت H.pylori کمک کنند عبارتند از:
مطالعات زیادی در مورد داروهای طبیعی هلیکوباکتر پیلوری انجام شده است. اکثر درمانها تعداد باکتریهای معده را کاهش می دهند اما نمی توانند آنها را از بین ببرند. حتماً قبل از شروع رژیم درمانی طبیعی با پزشک خود مشورت کنید زیرا نباید درمان هلیکوباکتر پیلوری توصیه شده را با داروهای طبیعی جایگزین کنید. با تأیید پزشک ، می توانید از داروهای طبیعی به عنوان درمان کمکی استفاده کنید که می تواند اثرات داروهای معمولی را افزایش دهد.

پروبیوتیک ها
پروبیوتیک ها به حفظ تعادل بین باکتری های خوب و بد روده کمک می کنند. طبق مطالعه ای در سال 2012 ، مصرف پروبیوتیک ها قبل یا بعد از درمان استاندارد هلیکوباکتر پیلوری می تواند ریشه کنی را بهبود بخشد. آنتی بیوتیک ها باکتری های خوب و بد معده را از بین می برند. پروبیوتیک ها به تأمین باکتری های مفید کمک می کنند. همچنین می تواند خطر رشد بیش از حد مخمر را کاهش دهد. محققان شواهدی پیدا کردند که نشان می دهد لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس بهترین عملکرد را دارد.

چای سبز
چای سبز می تواند به از بین بردن و کاهش رشد هلیکوباکتر پیلوری کمک کند. نوشیدن چای سبز قبل از عفونت از گاستریت جلوگیری می کند و نوشیدن آن در هنگام عفونت شدت گاستریت را کاهش می دهد.

عسل
هیچ تحقیقی نشان نداده است که عسل به تنهایی می تواند باکتری ها را از بین ببرد. محققان حدس می زنند که استفاده از عسل با درمان های استاندارد ممکن است زمان درمان را کوتاه کند.

روغن زیتون
روغن زیتون همچنین می تواند باکتری های H.pylori را درمان کند. مطالعه ای در سال 2007 نشان داد که روغن زیتون دارای خواص ضد باکتریایی قوی در برابر هشت سویه H.pylori است.

ریشه شیرین بیان
ریشه شیرین بیان یک درمان طبیعی رایج برای زخم معده است. همچنین می تواند با H.pylori مبارزه کند. بر اساس مطالعه ای در سال 2009 ، ریشه شیرین بیان مستقیماً باکتری ها را از بین نمی برد ، اما می تواند از چسبندگی آنها به دیواره سلولی معده جلوگیری کند.

کلم بروکلی
ترکیبی که در جوانه های کلم بروکلی به نام سولفورافان یافت می شود ممکن است در برابر H. pylori موثر باشد. این مکمل غذایی می تواند ورم معده را کاهش دهد. همچنین می تواند چسبندگی باکتری ها و اثرات آنها را کاهش دهد.

فتوتراپی
هلیکوباکتر پیلوری در برابر نور آسیب پذیر است. در فتوتراپی ، از اشعه ماوراء بنفش برای از بین بردن هلیکوباکتر پیلوری در معده استفاده می شود. محققان معتقدند فتوتراپی معده بی خطر است. این روش معمولاً می تواند در مواقعی که آنتی بیوتیک ها کار نمی کنند مورد استفاده قرار گیرد.

خلاصه
بسیاری از مردم در طول زندگی خود با باکتری زندگی می کنند و هیچ علامتی را تجربه نمی کنند. این باکتری می تواند در گاستریت مزمن و در صورت عدم درمان عوارض جدی ایجاد کند که می تواند شامل زخم های خونریزی دهنده و سرطان معده باشد. هلیکوباکتر پیلوری یک عامل خطر اصلی برای انواع خاصی از سرطان معده است. بر اساس CDC در سال 1998 ، میزان ریشه کنی هلیکوباکتر پیلوری با آنتی بیوتیک ها 61 تا 94 است. وقتی آنتی بیوتیک ها با یک عامل کاهش دهنده اسید ترکیب شوند ، اثربخشی افزایش می یابد. افزودن داروهای طبیعی به یک دارو می تواند در تسریع روند بهبود موثر باشد.
اگر علائم واضح نباشند ، پزشکان به ندرت آزمایش هلیکوباکتر پیلوری را درخواست می کنند. اگر آزمایش H. pylori شما مثبت بود ، در اسرع وقت درمان را شروع کنید. داروهای طبیعی مضر نیستند ، اما ثابت نشده است که می توانند عفونت را درمان کنند. از آنها به عنوان جایگزین درمانهای منظم بدون نظارت پزشک استفاده نکنید.

چگونه می توان از عفونت های آینده جلوگیری کرد

علت دقیق عفونت H.pylori هنوز مشخص نیست و هیچ دستورالعمل رسمی برای جلوگیری از آن وجود ندارد. به طور کلی ، باید بهداشت را رعایت کنید ، دستان خود را به طور مرتب بشویید و غذا را کاملاً آماده و آماده کنید. اگر هلیکوباکتر پیلوری دارید ، درمان کامل را انجام دهید تا خطر عود را کاهش دهید.

مدجده رحمانیان ، عضو انجمن غذای ایران

کلینیک زیبایی و کاهش وزن آرمونی

دیدگاهتان را بنویسید