این دسته از والدین فرزندانی بی احترام تربیت می کنند


گروه زندگی ایرنا – این روزها کودکان و نوجوانانی را در اطراف خود می بینیم که به بزرگترهایشان احترام نمی گذارند یا شاید معنای احترام با دیدگاه آنها متفاوت باشد. کودکانی که دراز کردن پاهای خود را در مقابل بزرگترها یا وقتی به آنها اعتراض می کنید که تلفن همراه خود را کنار بگذارند طبیعی است، هر چه می گویید به راه خود ادامه دهید. اینها اشکال خفیف بی احترامی است. در انتهای خطرناک‌تر این طیف، رفتارهایی مانند پرخاشگری کلامی و حتی فیزیکی، نادیده گرفتن قوانین، فریاد زدن و پرخاشگری قرار دارند. این رفتارها این روزها باعث گلایه بسیاری از والدین شده است، پس چرا در زمان ما احترام به سالمندان حفظ شده است اما اکنون مرزها برداشته شده و احترام به سالمندان ضعیف تر شده است؟

دکتر فرناز یک موجود ارثی است وی در گفت و گو با خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا)، روانپزشک کودک و نوجوان و از اعضای هیات علمی دانشگاه، علت این موضوع را گستردگی معنای احترام دانست و معتقد است سخت گیری والدین. در احترام به سالمندان در این دوره و زمان نه تنها دیگر مؤثر نیست، بلکه نتیجه معکوس خواهد داشت. این روانشناس کودک و نوجوان در ادامه به بررسی نقش والدین در تربیت فرزندان و ارائه راهکارهایی برای حفظ احترام والدین توسط فرزندان می پردازد.

این دسته از والدین فرزندانی بی احترام تربیت می کنند

کودکان از بدو تولد یاد می گیرند که به بزرگترهای خود احترام بگذارند

یک موجود ارثی می گوید بچه ها از بدو تولد مفاهیم زیادی از جمله احترام را یاد می گیرند: «خانواده اولین محیط اجتماعی است که کودک با آن مواجه می شود، از روزی که به دنیا می آید، خوب و بدش مشخص نیست، به تدریج به تدریج می بیند. در مورد رفتار خانواده و نحوه برخورد آنها با یکدیگر آشنا می شود برخی اگر کودک از ابتدا احترام بزرگترها را به کوچکترها و بزرگترها درک کند، خود به خود احترام به اطرافیانش نهادینه می شود.

وی ادامه می دهد: علیرغم اهمیت یادگیری احترام از بدو تولد، برخی از کودکان در برخی از سنین به والدین خود احترام نمی گذارند، به عنوان مثال در دوران نوجوانی بی احترامی به والدین بیشتر دیده می شود زیرا کودکان در این سن به انزوا یا فردگرایی می پردازند و سعی می کنند فاصله بگیرند. خود را از والدین خود و مستقل شدن.

این روانشناس کودک و نوجوان تصریح می کند: بی احترامی یا بی احترامی جاده ای یک طرفه نیست که فرزندان را ملزم به احترام به والدین خود کند، این مسیری دوطرفه و کاملاً مساوی است و والدین باید خودشان به آنها احترام بگذارند تا از آنها احترام بگیرند. فرزندان.” برای دریافت احترام متقابل

این دسته از والدین فرزندانی بی احترام تربیت می کنند

معنای احترام در فرزند پروری

در گذشته، احترام به سالمندان محدودتر به معانی دقیق تر بود; مانند دراز نکردن پاها در مقابل سالمندان، ازدواج نکردن قبل از برادران بزرگتر، حاضر نشدن سر میز شام قبل از سالمندان و …. اما از دیدگاه نسل امروز، معنای احترام به سالمندان تغییر کرده است; دکتر کیان ارثی در این باره توضیح می دهد: «والدین ابتدا باید واژه احترام را بدانند و بدانند احترام به چه معناست؛ خیلی ها تصور می کنند که احترام به معنای پا نگذاردن جلوی بزرگترها و به کار نبردن الفاظ نامناسب در حضور بزرگترهاست. این نمونه ها از قدیم الایام نمادها و نشانه های احترام فرزندان به والدین بوده اند، مشکل اینجاست که احترام دامنه بسیار وسیعی دارد.

وی ادامه می دهد: این یک تعریف از احترام است که شما نگرش و اعتقاد داشته باشید که نباید به انسان دیگری آسیب برسانید و با او تند رفتار نکنید؛ البته این تعریف می تواند گسترده تر باشد یعنی علاوه بر آسیب و پرخاشگری، بی اعتنایی هم داشته باشید. برای حقوق کودکان و یا حقوق والدین نیز می تواند مصداق بی احترامی باشد.

این روانشناس می گوید: در تعریف دیگری از احترام، قدردانی از ویژگی ها، دانش و مهارت های فرد ذکر شده است، اما تعریف ما از احترام در تربیت، نادیده گرفتن حقوق دیگری، آسیب نرساندن به او و تنها اجازه دادن به اوست. ما از منظر ادبیات به آنها نگاه نمی کنیم.

این دسته از والدین فرزندانی بی احترام تربیت می کنند

آراتی توصیه می‌کند: «الگوی احترام باشید؛ یعنی از خود بپرسید که اگر کسی به شما احترام بگذارد، انتظار چه رفتاری با شما دارید؟! انجام این کار و شناسایی برخی رفتارها یکی از دقیق‌ترین راه‌های نشان دادن است. احترام، اما در متون والدینی، احترام به معنای احترام به حقوق است.» فردیت بدون قضاوت و استثمار قضاوت یعنی احترام به تفاوت های فردی برای مثال، اگر زمان خواب، علایق و جهان بینی فرزندم متفاوت باشد، می توانم به این تفاوت ها در ابعاد و چارچوبی که حفظ می کند احترام بگذارم. ارزش های خانواده.

روش های آموزش احترام به سالمندان توسط والدین

به گفته یک نهاد موروثی، تعامل والدین با یکدیگر مهم‌ترین مصداق احترام به فرزندان است: «الگوسازی در ذات کودکان است؛ بنابراین، این بزرگترین مسئولیت والدین است که الگوی مناسبی برای فرزندان خود باشند. و رفتار درست و سازنده در مقابل کودک نشان دهد زیرا کودکان به خصوص در پنج سالگی اول از سنین به بعد هر آنچه را که در بزرگسالان می بینند به ویژه والدین خود تقلید می کنند.

کیان ایرثی بابیان اینکه یکی از مولفه های احترام به درستی شنیده می شود، می گوید: «کودکانی که احساس می کنند حرف هایشان در خانواده شنیده می شود، فردی با آنها صحبت می کند و در مسائل مختلف حق انتخاب دارند، این کودکان احساس احترام می کنند. ”؛ بنابراین، اگر والدین به کودکان این گونه آموزش دهند و با آنها رفتار کنند، این اصول رفتاری به کودکان و نوجوانان کمک می کند تا احترام را بیاموزند.»

این دسته از والدین فرزندانی بی احترام تربیت می کنند

چه رفتارهای والدین باعث بی احترامی به فرزندان می شود؟

برخی از والدین شکایت دارند که فرزندانشان پرخاشگر هستند، به آنها احترام نمی گذارند و با صدای بلند با آنها صحبت می کنند. دکتر کیان ارثی منشأ این بی ادبی و بی احترامی به فرزندان را شیوه تربیتی نادرست و متداول والدین می داند و توضیح می دهد: گروهی از والدین، والدین در حال استراحت هستند، یعنی والدینی که کودک را در جایگاه بالاتری قرار می دهند. از ابتدا است و ما معتقدیم همه چیز باید به نفع کودک باشد؛ این دسته از والدین اصول تربیتی و رفتاری را در رابطه با فرزندان خود شناسایی و آموزش نمی دهند و معتقدند کودک باید راحت باشد! والدین مانند قبل در موقعیت خدماتی نیستند، شروع به بی احترامی به آنها می کنند.”

این روانشناس ادامه می دهد: دسته دیگری از والدین، والدین سخت گیر هستند، والدین قاطع جایگاه بالاتری دارند و احترام را جاده ای یک طرفه می دانند، این گونه والدین اغلب به دلایل مختلف فرزندان خود را سرزنش، توهین و مقایسه می کنند؛ زمانی فرزندان این گروه از والدین وارد گروه‌های سنی بزرگ‌تر می‌شوند بر اساس سن، خشم خود را با مقایسه، توهین و نادیده گرفتن والدین خود نشان می‌دهند.

یک نهاد موروثی می‌گوید: «سخت‌گیری والدین ممکن است در دهه‌های گذشته موفقیت‌آمیز بوده باشد، اما به دلیل همه دلایل ساختاری و فرهنگی متفاوت در چند دهه گذشته فرزندپروری، این روش دیگر کارآمد نیست و برخلاف گذشته، امروز می‌بینیم که در خانواده‌های سخت‌گیر، کودکان حتی اگر مستقیماً محترم نباشند، نارضایتی خود را با احترامی که ندیده‌اند به روش‌های غیرمستقیم مانند درس نخواندن، بی‌توجهی به امور شخصی، عدم مسئولیت‌پذیری و… نشان می‌دهند.

راهکارهایی برای حفظ احترام والدین توسط کودکان و نوجوانان

یک نهاد موروثی می گوید که بهترین راه برای حفظ احترام فرزندان به والدین این است که احترام را به صورت افقی ببینند نه عمودی: “به جای اینکه والدین به عنوان والدین بایستند و به فرزندان احترام بگذارند، والدین و فرزندان باید در یک خط افقی باشند. سن این دو متفاوت است، هر کدام حقوقی دارند.

وی ادامه می دهد: برای اینکه خانواده سالم پیش برود، به جای اینکه نگاه کنیم بچه ها چه احترامی به پدر و مادرشان قائل هستند، باید درباره احترام مردم به یکدیگر صحبت کنیم؛ بنابراین باید در نظر داشته باشیم که اگر من و فرزندم بخواهیم. برای احترام به یکدیگر، چه انتظاری باید از یکدیگر داشته باشیم؟

در پایان، یک نهاد موروثی اظهار می‌دارد: «وقتی احترام بین والدین و فرزند حاکم می‌شود، وقتی درک بازنویسی شده‌ای از احترام ارائه می‌کنیم و به خانواده‌ها می‌گوییم که احترام به معنای داشتن گفتگوی مناسب، دادن حق انتخاب، قضاوت نکردن، گوش دادن درست است. و غیره…؛ “زمانی که درک ما از کلمه احترام تغییر کند، می توانیم از رسانه ها، مدرسه و والدین برای القا و آموزش احترام استفاده کنیم.”