این دارو دروازه ورود به اعتیاد است


گروه زندگی ارنا – وقتی درد دارید، پزشک مورفین تجویز می کند، بنابراین چقدر تسکین می دهید؟ حالا تصور کنید که ترامادول این آرامش را چهار برابر کند.» حسام می گوید: «روز اول متوجه شدم که اگر ادامه دهم، در مدت کوتاهی به آن وابسته می شوم، بنابراین جدایی از آن به سختی انجام شد. تجربه مصرف قرص ترامادول را دارد دیگر مصرف نمی کند می گوید خودم را از اعتیاد نجات دادم حسام به ما می گوید که در بین دوستان و همراهانش ترامادول به قرص مهربانی معروف بود از جمله مهربانی هایی که باعث می شود غم و اندوه خود را فراموش کنند و درد می کند و آنها را در خواب نگه می دارد: «به همین دلیل است که همه به آن وابسته می شوند. تفاوت چندانی با سایر اعتیادها ندارد. اعتیاد، همین. چیزی که هرگز از آن سیر نمی شوید! “و آنها نمی توانند.”

این دارو دروازه ورود به اعتیاد است

مصرف خارج از دوز

ترامادول داروی جدیدی نیست، اما این روزها به یک واژه رایج در بین جوانان تبدیل شده است: «ترامادول مسکنی مبتنی بر دارو است که در داروخانه ها موجود است و فقط در موارد اورژانسی تجویز می شود. این را دکتر محمد جمالو، کارشناس اعتیاد می گوید که معتقد است ترامادول کمتر از تریاک، هروئین و غیره نیست. دوز آن می تواند آسیب های متعددی را به بدن فرد وارد کند، بنابراین مصرف کننده باید به ذهنش بیاید. جریانی که در نهایت می تواند فرد را به معتاد تبدیل کند; این هم نوع افراطی است! شکستن خیلی سخته این تجربه بی‌نظیر برای کسانی است که ترامادول مصرف کرده‌اند: «چگونه اعتیاد به مواد مخدر را ترک می‌کنید؟ انگار هیچ تقلبی در کار نیست. شما معتاد هستید

این دارو دروازه ورود به اعتیاد است

صلح کاذب

از همان ماه های اول شیوع کرونا، کارشناسان به میدان آمدند و درباره دوران خطرناک پس از کرونا گفتند؛ از زمان فروکش کرونا، تعداد بیماران و مرگ و میر ناشی از این ویروس روندی نزولی به خود گرفت و دیگر خبری از خانه نشینی، کار از راه دور و قرنطینه در سراسر کشور نبود. اما این افرادی که روزهای سختی را پشت سر گذاشته‌اند، همان افرادی نخواهند بود که قبلاً در این بیماری همه‌گیر بودند. آنها به ما هشدار دادند که مراقب سلامت روح، ذهن و اطرافیانمان باشیم و نگذاریم این شرایط سخت و استرس زا بر سلامت روان ما تأثیر بگذارد. با وجود تمام این هشدارها، معلوم شد که این همان چیزی بود که از آن می ترسیدیم. افزایش مراجعات به روانشناسان و روانپزشکان در ماه های اخیر حکایت از ورود همین آشفتگی به جامعه در دوران پس از کرونا دارد. اما افزایش قرص ترامادول و هشدار وزارت بهداشت به جوانان گواه دیگری بر این امر است. جریانی که نشان می دهد صلح به یکی از دست نیافتنی ترین عناصر در دوران پس از کرونا تبدیل شده است. به طوری که بسیاری از جوانان برای رسیدن به آرامش به ترامادول متوسل می شوند.

این دارو دروازه ورود به اعتیاد است

این قرص را دور از دسترس نگه دارید

تهیه نکردن این دارو بدون تجویز پزشک قانونی است. در واقع فروش بدون نسخه ترامادول در داروخانه ها حرام است، اما کسانی هستند که می گویند برخی داروخانه ها با این قرص برای خود پولی غیرقانونی در می آورند: «الاطری هم جای آنهاست؛ آرامبخش و خواب آور». این از شخصی است که می گوید مدت زیادی ترامادول مصرف کرده و هر وقت خالی می شود سراغ برخی از این آتاری ها رفته است اما دکتر محمد جمالو در مورد مصرف ترامادول می گوید: برای رسیدن به آرامش یا حل مشکلات زناشویی. ; هر چیزی که مصرف می شود باید زیر نظر پزشک انجام شود. در غیر این صورت مضر و دروازه ورود به ورطه اعتیاد است.» وی با بیان اینکه ترامادول نه تنها خطر اعتیاد را به همراه دارد، بلکه گاهی ممکن است سلامت جسمی مصرف کننده را نیز به خطر بیندازد، می گوید: «اگر فردی بیش از ۶ قرص ۱۰۰ میلی گرمی مصرف کند. او این را برای جلب توجه به عواقب آن می گوید: بدون مشورت با پزشک ترامادول مصرف کنید.

این دارو دروازه ورود به اعتیاد است

آغاز گزینه های خطرناک تر

این پادشاه ترامادول است. درد را تسکین می دهد: «ترامادول یک پایه مواد افیونی است و باعث تسکین درد مصرف کننده آن می شود». اما به چه قیمتی؟ حقیقت این است که ترامادول عوارض جانبی بسیار بیشتری نسبت به فواید دارد که حتی جوانان نیز اگر می خواهند سالم بمانند، نباید به آن نزدیک شوند. این واقعیتی است که دکتر جمالو با اشاره به تعداد جوانانی که در کمپ های ترک اعتیاد به سر می برند و به ترامادول معتاد هستند، می گوید: «بعضی از آنها حتی شروع به مصرف ترامادول کردند؛ قانع نشدند و درگیر مواد دیگر شدند. ”

این دارو دروازه ورود به اعتیاد است

در این بین، افراد زیادی هستند که ترامادول مصرف کرده اند و تغییر خاصی در سبک زندگی و وضعیت سلامتی خود احساس نمی کنند: «خوب است بدانید که اعتیاد و درگیر شدن در مواد مخدر به طور جدی زمان خاصی دارد. آن شخص را با خود ببرید تا اگر کسی فکر می کند ترامادول مصرف کرده و هیچ اتفاقی برای او نیفتاده است، آن زمان هنوز نرسیده است. سپس زمانی که زمان مناسب است، او از حالت عادی رها می شود و همه چیز برای او تاریک و خطرناک می شود. این زمانی است که ترامادول دیگر نیازهای فرد را برآورده نمی کند و آنها به سمت داروهای قوی تری می روند. دکتر جمالو می گوید که تنها ورزش و مراجعه به روانپزشک و درمانگر می تواند جایگزین ترامادول و سایر مسکن های اعتیاد آور در دنیای مدرن شود: «این روزها همه ما به تحرک بیشتری نیاز داریم، برای رهایی از غم و افسردگی، خداوند هورمون هایی را در بدن قرار داده است که شما به آنها کمک می کنید. آزادسازی در بدن با ورزش منظم.»، ایجاد روحیه و استفاده از روش هایی برای کاهش استرس است و نیازی به رفتن به سراغ این داروهای خطرناک نیست و والدین باید شرایطی را ایجاد کنند که ورزش و حضور و مراجعه روانشناس به بخشی از این امر تبدیل شود. روال زندگی نوجوانان و جوانان با کمک این دو راهکار می توان تا حد زیادی افسردگی را در این گروه سنی کنترل کرد.