اهمیت افزایش وزن مناسب در زنان باردار دارای اضافه وزن و چاق


زنان دارای اضافه وزن و باردار در دوران بارداری و زایمان با مشکلات زیادی مانند دیابت ، فشار خون بالا و زایمان زودرس روبرو می شوند. افزایش وزن بیش از حد در دوران بارداری یکی از مشکلات زنان باردار با اضافه وزن است. اگرچه افزایش وزن در زنان باردار دارای اضافه وزن برای مادر و جنین خطری ایجاد می کند. اما بارداری بهترین زمان برای کاهش وزن نیست و این زنان نیز باید مقداری وزن اضافه کنند. توصیه می شود از رژیم غذایی مناسب برای زنان دارای اضافه وزن و چاق پیروی کنید. زیرا در این دوره نمی توانید از رژیم غذایی برای کاهش وزن پیروی کنید. بنابراین توجه ویژه ای به انتخاب غذاهای با کیفیت و ارزش غذایی مطلوب و پرهیز از غذاهای پرکالری می شود. برای ارائه توصیه های تغذیه ای برای زنان باردار دارای اضافه وزن و چاق ، باید به منابع غذایی موجود خانواده ، عادات و رفتار رژیم غذایی و شیوه زندگی آنها توجه شود.

زنان باردار در هر شرایطی (لاغر ، معمولی ، دارای اضافه وزن یا چاق) باید با توجه به شرایط خود وزن اضافه کنند. بنابراین ، استفاده از رژیم غذایی کاهش وزن محدود برای زنان باردار چاق توصیه نمی شود و باید با توصیه هایی برای تغذیه مناسب ، میزان کالری دریافتی و در نهایت وزن آنها کنترل شود. زنان باردار چاق نیز باید وزن دلخواه خود را افزایش دهند.

برخی از دلایل اصلی افزایش وزن بیش از حد عبارتند از:

  • عادات و رفتارهای غذایی نادرست ، از جمله مصرف زیاد منابع غذایی نشاسته ای (نان ، برنج ، ماکارونی) ، غذاهای چرب و سرخ کرده ، چیپس ، سیب زمینی سرخ شده ، فست فود ، نوشیدنی های شیرین (کالاخا ، آب میوه های صنعتی) که دارای قند زیاد هستند) ، شیرینی و شکلات
  • سبک زندگی بی تحرک و عدم فعالیت بدنی
  • تورم و احتباس مایعات یا در صورت پره اکلامپسی

دیدگاهتان را بنویسید