امضای تفاهم نامه همکاری بین اتاق بازرگانی ایران در آستاراخان و سازمان بازرگانی روسیه


هادی تگوش تابان توانمندی های گیلان استان شمالی ایران و آستاراخان در استان جنوبی دریای خزر در فدراسیون روسیه را فرصتی برای بهبود روابط اقتصادی دو کشور دانست.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، همزمان با سفر هیئت تجاری گیلان به آستاراخان روسیه که با اولین پرواز مستقیم رشت به آستاراخان انجام شد، شرکت بازرگانی پارس (تجارتخانه ایرانی در آستاراخان روسیه) به سرپرستی هادی تگوش تابان. سازمان «روسیه تجارت» به ریاست خانم نلیا زنرونا نیکیتا به منظور تقویت مبادلات بین ایران و روسیه تفاهم نامه همکاری مشترک اقتصادی امضا کرد.
در این جلسه رئیس اتاق بازرگانی گیلان با حضور رایزن اول سرکنسولگری ایران در آستاراخان، مدیر میربیزنس بانک شعبه آستاراخان و تعدادی از تجار و مدیران شرکت های روسی از مناطق مختلف این کشور به سخنرانی پرداخت. روسیه. و بازرگانان گیلانی با بیان تاریخچه ۴۰۰ ساله روابط گیلان و آستاراخان گفتند: هر استان دو کشور قابلیت های اقتصادی خاص خود را دارد اما در برخی موارد بنادر و زیرساخت های تجاری مشترک بین گیلان و آستاراخان وجود دارد و اینها اشتراکات از جمله موقعیت استراتژیک آن به پلی تبدیل شده است که سرعت روابط اقتصادی ایران و روسیه را کاهش می دهد که رو به افزایش است و حتی دایره روابط اقتصادی ایران و روسیه از طریق گیلان و آستاراخان به هم متصل می شود.
هادی تگوش تابان توانمندی های گیلان را استان شمالی ایران و آستاراخان استان جنوبی دریای خزر در فدراسیون روسیه را فرصتی برای بهبود روابط اقتصادی دو کشور و از منظر حمایت از سفارت ایران دانست. در روسیه توسط دکتر جلالی سرکنسولگری ایران در آستاراخان توسط آقای آکوچکیان. وی همچنین از اقدامات اخیر سازمان توسعه تجارت قدردانی کرد و افزود: رشت – انزلی – آستاراخان از جمله شهرهایی است که قدیمی ترین و قدیمی ترین روابط را با یکدیگر دارند که دو کشور از این فرصت استفاده می کنند.
وی همچنین گفت: شرایط ایجاد شده برای ریال روبل که می تواند در بحث مالی به دو کشور کمک زیادی کند و آستاراخان با داشتن شعبه بانک میربیزنس و بانک تحت حمایت دولت در خارج از کشور در آستاراخان می تواند این شرایط را به خوبی اجرا کند. با توجه به اهمیت آن شرایط به ویژه فراهم شده است.
رئیس اتاق بازرگانی گیلان از شهر آستاراخان به عنوان راه مهم ورود کالاهای ایرانی به روسیه یاد کرد و تاکید کرد: بهترین راه برای رسیدن به بازارهای هدف صادراتی از طریق شهر آستاراخان است که یکی از تسهیلات مهم است. و مزایایی که منطقه آستاراخان از آن برخوردار است. جمهوری اسلامی ایران از جمله تأسیس سرکنسولگری، تأسیس بانک میربزنس. وی به بندر سالیانکا و خانه تجارت ایران اشاره کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران زیرساخت های مهمی را در این شهر برای صادرکنندگان و بازرگانان کشورمان تدارک دیده است.کالاهای داخلی و استراتژیک از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
وی مفاد تفاهم نامه اتاق بازرگانی ایران در آستاراخان و سازمان بازرگانی روسیه را گامی در جهت رشد و توسعه مبادلات تجاری و بازرگانی دانست و رئیس سازمان بازرگانی روسیه شعبه آستاراخان از خانم خانم یاد کرد. نیکیتیا به عنوان یکی از تجار با سابقه همکاری با ایران و استان گیلان افزود: آشنایی قدیمی بین تجار و مسئولان گیلان و آستاراخان وجود دارد و این نشان دهنده عمق روابط دو طرف است. خانم نیکیتا یکی از کارآفرینانی است که همیشه در توسعه این روابط نقش داشته است.

جمهوری اسلامی ایران می تواند دسترسی به نیازهای کالاهای روسی را تسهیل کند

در این مراسم، خانم نیلیا زنرونا نیکیتا، رئیس شعبه آستاراخان “تجارت روسیه” و سفیر بازرگانی این سازمان در ایران، در مورد تعمیق روابط، تعهد، اعتماد و ایمان تحت عنوان معاملاتی که به تقویت آنها کمک کرد، صحبت کرد. وی گفت: روابط گیلان و آستاراخان در ۳۰ سال گذشته “مسلما” مسیر جدیدی در توسعه این روابط باز است و به دلیل اینکه روسیه با تحریم های غرب مواجه است، جمهوری اسلامی ایران می تواند دسترسی به این روابط را تسهیل کند. نیازها برای کالاهای روسی، این نشانه مهمی است که دو طرف به دنبال کمک به یکدیگر و غلبه بر تحریم ها هستند. بنابراین به همین دلیل نقش و جایگاه جمهوری اسلامی ایران و به ویژه استان گیلان برای ما بسیار مهم است.
امضای تفاهم نامه همکاری های اقتصادی فصل جدیدی در توسعه مبادلات و تسهیل تجارت تلقی شد و یادآور شد: در این نشست شرکت های روسی آماده همکاری و سرمایه گذاری مشترک هستند.
مدیر شعب بانک میر بیزنس آستاراخان همچنین در خصوص تسهیلات و خدمات ارائه شده توسط این بانک ایرانی در فدراسیون روسیه که دارای سه شعبه در مسکو، کاران و آستاراخان است، گفت: ریال – روبل آسان.
وی تنوع خدمات این بانک ایرانی فعال در روسیه را گسترده دانست و تاکید کرد: تنوع خدمات در این بانک از جمله افتتاح LC، افتتاح اسناد اعتباری، افتتاح حساب بانکی برای شرکت های روسی و ایرانی و بسیاری از مزیت های دیگر است. وی در راستای توسعه همکاری های تجاری ایران و روسیه خاطرنشان کرد: بانک میر بیزنس از این پس خدمات خود را در توسعه مبادلات تجاری گسترش خواهد داد.
در پایان این نشست، شرکت های روسی و شرکت های ایرانی به ارائه محصولات و کالاهای خود پرداختند، سپس تفاهم نامه همکاری بین مدیرعامل پارس (اتاق بازرگانی ایران در آستاراخان) و رئیس سازمان “تجارت روسیه” آستاراخان منعقد شد. شعبه و اعضای هیئت همراه با میهمانان روسی از اتاق بازرگانی آستاراخان راهی تالار تجاری شدند.همایش ها در هتل ویکتوریا که در مجاورت تالار تجاری ایران قرار داشت و تجار دو کشور به صورت چهره به چهره مذاکره کردند. جلسات .

گرفتار