افشای فهرست غرامت درخواستی لهستان از آلمان در جنگ جهانی دوم – خبرگزاری مهر ایران و جهان نیوزبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از راشاتودی، وزارت امور خارجه لهستان امروز (جمعه) محتوای غرامت درخواستی خود از برلین را که اوایل ماه جاری به آلمان ارسال شده بود، اعلام کرد. ورشو خواستار جبران خسارات مادی و معنوی آلمان نازی به لهستان در طول جنگ جهانی دوم شد.

علاوه بر درخواست غرامت مالی ۱.۳۲ تریلیون دلاری، ورشو از برلین خواسته است تا “اقدامی هماهنگ” برای بازگرداندن اشیاء فرهنگی غارت شده توسط نازی ها که هنوز در آلمان نگهداری می شوند، انجام دهد.

و وزارت امور خارجه لهستان اعلام کرد که “دارایی ها و مطالبات بانک ها و موسسات اعتباری دولتی لهستان که در سال های جنگ توسط رایش سوم مصادره شده است، باید مسترد و پرداخت شود.”

ورشو خواستار پرداخت غرامت از برلین به «قربانیان تجاوز و اشغال آلمان و خانواده‌های آن‌ها بابت خسارات و خساراتی شد که متحمل شده‌اند».

علاوه بر این، وزارت امور خارجه لهستان از شهروندان لهستانی و افراد لهستانی تبار ساکن آلمان خواست تا وضعیت رسمی خود را به عنوان “اقلیت ملی” بازگردانند.

لهستان در ابتدا خواستار غرامت ۱.۳ تریلیون دلاری شد و ماتئوش موراویسکی، نخست وزیر وقت، مطمئن بود که این غرامت پرداخت خواهد شد، اگرچه “این خیلی سریع اتفاق نمی افتد”.

این درخواست در حالی مطرح شد که اولاف شولتز، صدراعظم آلمان اخیراً درخواست یونان برای حداقل ۲۶۹ میلیارد دلار غرامت برای اشغال آن کشور توسط ارتش نازی را رد کرد. این مبلغ شامل وام بزرگی است که آتن باید در سال ۱۹۴۲ به رایش بانک آلمان می داد.

و شولتز در یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد که این پرونده از نظر قانونی و سیاسی بسته شده است.

آلمان معتقد است که تمام تعهدات مالی مربوط به جنگ جهانی دوم با اتحاد مجدد این کشور بر اساس معاهده “دو + چهار” ۱۹۹۰ تسویه شده است.