افت شدید شاخص بورس صمدی: وعده های بورس فقط یک ژست انتخاباتی بود


الصمدی افزود: آقای رئیسی در روز تحلیف خود چند موضوع را به عنوان اولویت های دولت عنوان کرد که از جمله آنها بورس بود و به صراحت اعلام کرد که بورس جزو اولویت های سیزدهم دولت خواهد بود اما به این موارد عمل نکرده است. تا امروز وعده داده است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از خبرآنلاین، افت محسوس شاخص بورس در آخرین روز کاری بازار سرمایه منجر به کاهش چشمگیر شاخص شد.

شاخص کل بورس با افت ۲۶ هزار واحدی (۲ درصدی) روز خود را به پایان رساند. یک افت بزرگ رکورد روزانه را در هفته گذشته شکست و شاخص کل در میانه کانال را به رقم یک میلیون و ۲۰۰ هزار واحد رساند.

بهنام صمدی، کارشناس بازار مالی گفت: متأسفانه روند نزولی بازار سرمایه پس از گذشت نزدیک به دو سال همچنان ادامه دارد و این کاهش از مرداد ماه سال ۱۳۹۸ آغاز شده است.

این فعال بازار سرمایه افزود: امیدوارم دولت به فکر وضعیت بازار سرمایه باشد و آقای رئیسی به وعده های خود عمل کند.

وعده های بورس فقط یک ژست انتخاباتی بود

الصمدی ادامه داد: آقای رئیسی در روز تحلیف خود چند موضوع را به عنوان اولویت های دولت برشمرد و از جمله بورس را به صراحت اعلام کرد که بورس جزو اولویت های سیزدهم دولت خواهد بود اما محقق نشد. این وعده ها تا امروز ۱۴۰۰ روز مانده به انتخابات که آقای رئیسی به تالار سادات آباد رفت، یک سری امیدها در دل سهامداران شکل گرفته بود که می خواستند به بازار سرمایه توجه ویژه ای داشته باشند، اما آقای رئیسی نشان داد که وعده ها یک ژست انتخاباتی منصفانه بود.

در حالی که بورس بدترین روزهای خود را سپری می کند و شاخص کل آن در حال شکستن رکورد ریزش است، احسان خاندوزی وزیر اقتصاد در دولت سیزدهم دیروز با بیان اینکه در دولت سیزدهم کار مفید و کوتاه مدت نداریم، گفت: چشم انداز. بازار سهام مانند دولت های گذشته، استفاده موثر از بورس دولت های گذشته آسیب های زیادی به مردم و کل بازار وارد کرد.

سخنگوی اقتصادی دولت با اشاره به اینکه شرایط بازار سرمایه به ویژه از خرداد ماه غیرقابل قبول است، ادامه داد: وی گفت: تلاش ما این است که بتوانیم با کمیسیون اقتصادی مجلس به توافقی مشترک برسیم تا بر سودآوری شرکت های بورسی تاثیر بگذاریم و بازار را شفاف کنیم. بودجه ۱۴۰۲ باید با پیام های امیدوارکننده ای برای بازار سرمایه همراه باشد.

روند عادی معاملات بورس از ریل خارج شده است

همایون دارابی، کارشناس بازار سرمایه در پاسخ به سوالی درباره وضعیت فعلی بازار سرمایه. وی گفت: شاخص کل بورس امروز حدود ۲ درصد کاهش داشت، البته روند معاملات از روال عادی خارج شده است، تقریبا هیچ معامله ای در بازار صورت نگرفته است و سهامداران به شدت نگران هستند.

وی ادامه داد: چند روزی است که بازار به شدت در حال نزول بوده و حمایتی از بازار نمی شود به همین دلیل افت ۲ درصدی شاخص کل بورس تاثیر زیادی بر سهامداران، شبکه کارگزاری و سایر ارکان بازار داشت. بازار سرمایه به نوعی وضعیت بدی دارد، بسیار طبیعی است و طبیعی است که روند معاملات متوقف شود.

این فعال بازار سرمایه ادامه داد: در بازار سرمایه احساس رها شدگی وجود دارد، سیاست‌های تورم‌زدایی بانک مرکزی به همه بنگاه‌ها لطمه می‌زند و بانک مرکزی با افزایش نرخ سود که برای برخی اوراق به ۲۷ درصد رسید، تأثیر مخربی داشت. به تجارت فشار وارد کرده است و نه تنها بازار سرمایه، بلکه سایر بازارها نیز تحت فشار شدیدی هستند و ادامه افزایش نرخ سود به معنای کاهش فعالیت های اقتصادی است.

دارابی ادامه داد: از سوی دیگر نرخ ارز به هر قیمتی در حال تثبیت است و این امر منجر به فرار سرمایه شده است.

بیکاری گسترده در شرکت ها نهفته خواهد بود

این فعال بازار پول در پایان افزود: در واقع وضعیت اقتصادی در هفته های آینده تیره و تار است و باید سیاست ها را تغییر داد، در غیر این صورت موج کنونی بازار آسیب جدی به مردم وارد می کند. سیاست های خود را به ویژه در حوزه پولی تغییر دهد، در غیر این صورت بیکاری در ماه های آینده به شرکت ها سرایت خواهد کرد.

گرفتار