ادامه روند کم تورم و رشد نقدینگی در مهر ۱۴۰۱ – خبرگزاری مهر، اخبار ایران و جهان


به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از بانک مرکزی، اجرای رویکرد جدید سیاست های پولی و مدیریت انتظارات تورمی توسط بانک مرکزی مستلزم ارائه اطلاعات صحیح و به موقع مجموعه تحولات کلان اقتصادی کشور است. چرا که از منظر عملی، شکل‌گیری صحیح انتظارات در بین فعالان اقتصادی و ایجاد شرایط بهتر برای بانک مرکزی به منظور دستیابی به اهداف حفظ ارزش پول ملی (کنترل تورم) و کمک به رشد اقتصادی خواهد بود. به زمان بندی مناسب بستگی دارد ارائه و استفاده از اطلاعات در مورد وضعیت فعلی اقتصاد. بر این اساس، خلاصه ای از تحولات کلان اقتصادی و اقدامات بانک مرکزی در راستای تحقق اهداف و ماموریت ها در مهر ۱۴۰۱ به شرح زیر معرفی شده است

۱- تحولات کلان اقتصادی
تحلیل تغییرات شاخص تورم ماهانه کل کالاها و خدمات مصرفی در سال جاری نشان می دهد که تورم ماهانه شاخص کل مصرف کننده در مهرماه امسال به ۲.۹ درصد رسیده که نسبت به ماه قبل (۲.۶) ۰.۳ واحد درصد افزایش داشته است. ). درصد). تورم نقطه به نقطه و ۱۲ ماهه شاخص بهای مصرف کننده در مهرماه امسال نیز به ترتیب ۴۴.۷ و ۳۹.۶ درصد بوده که نسبت به شهریورماه ۰.۲ و ۰.۱ واحد درصد کاهش داشته است. امسال به ترتیب.

بررسی شاخص تورم ماهانه قیمت کالاها و خدمات مصرفی به تفکیک دو گروه «کالاها» و «خدمات» در مهرماه نشان داد که تورم ماهانه گروه «کالاها» نسبت به ماه قبل ۰.۳ واحد درصد کاهش داشته است. به ۱.۶ درصد رسید. از سوی دیگر نرخ تورم ماهانه گروه خصوصی «خمت» با ۱.۴ واحد درصد افزایش نسبت به ماه گذشته به ۵.۲ درصد رسید. بررسی تغییرات تورم ماهانه گروه کالایی با تفکیک «اقلام خوراکی» و «غیرخوراکی» موید کاهش تورم ماهانه اقلام خوراکی در مهر ماه ۱۴۰۱ نسبت به ماه قبل است.

به من به این دلیل. شاخص قیمت خوراکی ها و آشامیدنی ها (با ضریب معناداری ۲۵.۵ درصد) نسبت به شهریور ماه ۰.۹ واحد درصد کاهش داشته و تورم ماهانه ۱.۲ درصدی را به ثبت رساند که معادل ۰.۴ واحد درصد تورم ماهانه شاخص کل (۲.۹ درصد) است. ). ) در مهرماه امسال. بررسی بیشتر سیر تحول شاخص خدمات نیز حاکی از آن است که افزایش تورم ماهانه عمدتاً مربوط به این گروه است. متأثر، تحت تأثیر، دچار، مبتلا یکی از تغییرات شاخص های خدماتی در گروه های «مسکن و خدمات ساختمانی» و «آموزش»؛ به طوری که سهم این دو گروه از تورم ماهانه خدمات در مهرماه امسال (۵.۲ درصد) به ترتیب ۴.۴ و ۰.۶ واحد درصد بوده است.

در حوزه تجارت خارجی طبق اخبار منتشره از گمرک ج. آ. ایران طی هفت ماهه سال ۱۴۰۱ ارزش صادرات گمرکی معادل ۲۸.۴ میلیارد دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال ۱۴۰۰ حدود ۵.۶ درصد افزایش داشته است. ارزش واردات گمرک در این دوره ۳۱.۷ دلار بوده است. میلیارد دلار که افزایش آن را در حدود ۱۴.۴ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل تایید می کند.

بر اساس اطلاعات درج شده در سامانه معاملات الکترونیک ارز، تحلیل تحولات بازار ارز حاکی از آن است که در مهرماه میانگین قیمت فروش دلار در بازار حواله حدود ۲۷۱.۹ هزار ریال بوده که ۱.۳ درصد افزایش داشته است. درصد نسبت به شهریور ماه در بخش اسکناس نیز متوسط ​​قیمت فروش دلار در این ماه حدود ۲۸۷.۳ هزار ریال بوده که نسبت به شهریورماه ۱.۳ درصد افزایش نشان می دهد.

در بازار مسکن و بر اساس اطلاعات به دست آمده از سامانه ثبت معاملات املاک کشور، متوسط ​​قیمت هر مترمربع واحد مسکونی معامله شده در شهر تهران طی مهر ماه ۱۴۰۱ نسبت به ماه قبل و نسبت به ماه مشابه ۱.۲ درصد بوده است. سال قبل نیز ۳۸.۲ درصد افزایش داشته است. در بورس اوراق بهادار شاخص کل سهام در آخرین روز مهرماه نسبت به آخرین روز ماه قبل ۳.۴ درصد کاهش داشت. لازم به ذکر است سیاست گذار پولی در صورت لزوم با رصد مستمر تغییرات قیمت دارایی ها و توجه به پیامدهای آن بر تغییر سطح انتظارات تورمی، اقدامات سیاستی مناسب را در دستور کار قرار خواهد داد.

بررسی تحولات بازار بین بانکی در مهرماه حاکی از کاهش نسبی حجم معاملات به دلیل کاهش وجوه در دسترس بانک ها بود و از جمله دلایل آن می توان به ادامه فروش اوراق قرضه دولتی به بانک ها اشاره کرد. این هست در حالی که این است که بررسی تغییرات نرخ سود بازار بین بانکی حاکی از تداوم ثبات نرخ مذکور و موقعیت آن در کریدور از پیش تعیین شده است.

1

2

در مهر ماه ۱۴۰۱ متوسط ​​ماهانه نرخ بازده اوراق مالی اسلامی دولتی با سررسید یک، دو و سه ساله به ترتیب با ۱.۰۷، ۰.۷۵ و ۱.۱۳ واحد درصد نسبت به ماه قبل به ۲۲.۶۳ و ۲۳.۲۵ واحد رسید و به ۲۳.۵۰ رسید. درصد همچنین شیب منحنی بازدهی خزانه در مهرماه نسبت به شهریور و مرداد تندتر شد و این منحنی نسبت به دو ماه قبل در سطح بالاتری قرار دارد.

3

حجم نقدینگی در پایان مهر ماه ۱۴۰۱ معادل ۵۶۷۶۹.۷ هزار میلیارد ریال بوده که نسبت به پایان سال ۱۴۰۰ به ترتیب ۱۷.۵ و ۳۴.۳ درصد افزایش داشته است. رشد متغیر مذکور در هفت ماهه اول سال قبل و دوازده ماه منتهی به مهر ماه ۱۴۰۰ به ترتیب ۲۱.۶ و ۴۲.۸ درصد بوده است. لازم به ذکر است که بخشی از رشد نقدینگی در مهر ماه ۱۴۰۰ (معادل ۲.۳ واحد درصد رشد طی هفت ماهه و ۲.۷ واحد درصد رشد طی دوازده ماه) مربوط به اضافه شدن خلاصه اطلاعات دفتر دارایی ها و بدهی های بانک بوده است. جهیزیه اختاز به اطلاعات خلاصه دفتر دارایی ها و بدهی های سبه بانک (به دلیل ادغام).

حجم پایه پولی در پایان مهر ۱۴۰۱ (معادل ۷۱۲۹.۳ هزار میلیارد ریال) نسبت به پایان سال ۱۴۰۰ معادل ۱۸.۰ درصد رشد کرد. نرخ رشد پایه پولی طی دوازده ماه نسبت به رشد مدت مشابه سال قبل (۳۶.۴ درصد) ۱.۹ واحد درصد کاهش یافت و در پایان مهر ماه ۱۴۰۱ به ۳۴.۵ درصد رسید.

۲- رویه های بانک مرکزی

– بانک مرکزی در مهر ماه ۱۴۰۱ با هدف مدیریت نقدینگی در بازار بین بانکی به ریال، اقدامات اعتباری زیر را نزد بانک ها انجام داد:
اجرای عملیات بازار آزاد از طریق قرارداد بازخرید از طریق چهار مزایده به ترتیب به ارزش های ۶۷۳.۷، ۶۷۴.۰، ۶۸۵ و ۶۸۴.۹ میلیارد ریال به ارزش معاملاتی ۲۷۱۷.۶ میلیارد ریال در قالب قرارداد بازخرید با سررسید ۷ روزه. ( مابقی قرارداد بازخرید از روند بازار گشایش شده در پایان مهرماه ۶۸۴.۹ هزار میلیارد ریال بوده است).

4

استفاده از بانک ها اعتبارسنجی حکم سقف راهرو برای رفع نیاز نقدینگی ظرف ۱۷ روز کاری به ارزش کل معامله ۳۲۵.۲ هزار میلیارد ریال (باقی مانده) اعتبارسنجی در پایان مهرماه ۵۹.۳ هزار میلیارد ریال بوده است.

5

– مهرماه امسال طی چهار مرحله حراج و یک مرحله پذیره نویسی اوراق مالی اسلامی دولتی، در مجموع ۲۷.۶ هزار میلیارد ریال اوراق توسط پایگاه معاملاتی بانک مرکزی فروخته شد که از این میزان ۲۳ هزار میلیارد ریال آن پذیره نویسی شد. . و ۴.۶ هزار میلیارد از آنها به طور کامل توسط سایر سرمایه گذاران در مزایده خریداری شد.