احتمال مرگ در افراد واکسینه شده بسیار کمتر است


جندی شاپور رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز با بیان اینکه احتمال مرگ و میر افراد واکسینه شده بسیار کمتر است، گفت: افرادی که واکسینه شده اند به نوع خفیف این بیماری مبتلا می شوند.

محمد حسین سرمست روز پنجشنبه در جمع خبرنگاران درباره وضعیت این بیماری در استانداری اظهار داشت: واکسیناسیون علیه کرونا باعث کاهش مرگ و میر و جلوگیری از ابتلای شدید به این بیماری می شود.

وی دوز سوم و چهارم را دوره طلایی دانست و افزود: کسانی که هنوز واکسینه نشده اند حتما از این دوره طلایی برای پیشگیری از شکل حاد بیماری استفاده کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز با اشاره به موج جدید ویروس کرونا در کشور و تغییر رنگ در اکثر شهرهای استان خوزستان از آبی به قرمز، نارنجی و زرد، گفت: افرادی که واکسینه نشده اند، مبتلایان به این بیماری هستند. بیماری های زمینه ای ضعیف هستند. سیستم ایمنی از جمله افرادی است که در معرض خطر ابتلا به ویروس کرونا قرار دارند.

وی افزود: سفرهای تابستانی، فرا رسیدن سال تحصیلی جدید، سفر اربعین و آغاز فصل پاییز اهمیت تزریق دوز تقویتی واکسن کرونا (دوز چهارم) را در تمامی گروه های سنی بالای ۱۸ سال افزایش می دهد.

سرمست گفت: تمامی افرادی که ۶ ماه از آخرین تزریق واکسن می گذرد می توانند نوبت چهارم خود را تا زمانی که ایمنی جامعه به حد مطلوب برسد دریافت کنند.

با اشاره به اینکه تعداد بیماران و افراد حاضر در تست کرونا بسیار بیشتر از قبل است و افزود: هر فرد مبتلا به سویه جدید از نوع BA5 می تواند تا ۱۸ نفر را مبتلا و مبتلا کند.

سرمست از مسئولان خواست تا نسبت به تکمیل واکسیناسیون یادبود کارکنان و کارکنان خود توجه جدی داشته باشند.

در حال حاضر چهار استان خوزستان با رنگ قرمز، چهار استان نارنجی، ۱۴ استان با رنگ زرد و بقیه استان به رنگ آبی هستند.